451 stupnů Fahrenheita

451 stupňov Fahrenheita | Ray Bradbury | Recenzia

Román 451 stupňov Fahrenheita začína znepokojivo, ako sa patrí na dystopické sci-fi. A vrcholí ako thriller, po ktorom ešte dlho mrazí v duši. Recenzia knihy aj oboch filmov.

Ray Bradbury bol génius

Inak by nedokázal v roku 1953 vytvoriť v tomto románe svet… tak desivo podobný tomu, v akom žijeme dnes.

Ľudia ohlušení neustálym prúdom informácií. Televízne steny so zábavou pre masy – zábavnejšou a dôležitejšou, ako život sám. Elektronická mušlička do ucha s nikdy nekončiacim prúdom hudby a spravodajstva. Svet plný hluku, násilia a tichého zúfalstva.

A ešte sú tu požiarnici

Nie sú to hasiči – ich úlohou nie je hasiť ohne. Sú to požiarnici a ich prácou je zakladať požiare a spaľovať knihy. Aj s domami, v ktorých ich našli. Knihy sú zakázané a ich majiteľov vyhľadáva, prenasleduje a zabíja živá-neživá osemnohá mechanická obluda so smrtiacou injekciou.

Jedným z požiarnikov je Montag

Bradburyho požiarnici milujú požiare. Aj pre Montaga je spaľovanie kníh a domov plameňometom či petrolejom viac ako len práca. Je to pre neho rozkoš.

Pálenie kníh a domov mu pomáha prežiť v ľahostajnej, otupelej spoločnosti, ktorej príslušníci si už nepamätajú ani svoj včerajší pokus o samovraždu. Žijú plytkou prítomnosťou, ktorú sa pokúšajú naplniť sledovaním televíznych relácií z telestien, divokou jazdou tryskovými autami a práškami na spanie.

Prichádza zlom

Dievča menom Clarissa ukáže Montagovi, ako chutí dážď. Ešte stále je požiarnikom, potom ho však jediný šokujúci moment zmení navždy.

Stáva sa zločincom

Montag zachráni niekoľko kníh pred spálením a ukryje ich vo svojom byte. Je to smrteľne nebezpečná hra, a on nedokáže byť dosť opatrný.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si 451 stupňov Fahrenheita.

Stojí za to.


Moje hodnotenie knihy:

FILMY: 451 stupňov Fahrenheita

  • Román 451 stupňov Fahrenheita inšpiroval režiséra Françoisa Truffauta k natočeniu rovnomenného britského filmu už v roku 1966.
  • Ďalší film – tentoraz televízny, ale s rovnakým názvom – nakrútil v roku 2018 režisér Ramin Bahrani (USA).

Film: 451 stupňov Fahrenheita (1966)

Čierne uniformy paličov kníh, strohá architektúra, atmosféra pripomínajúca Hitchcockove filmy. Najsilnejším futuristickým symbolom je prekvapivo elegantná nadzemná železnica, kontrastujúca s archaickými telefónmi alebo helmami požiarnikov.

Dej filmu je oproti knihe silne zjednodušený a upravený. Zmeny zasiahli aj charaktery postáv. Namiesto sotva 17-ročnej, spontánne bláznivej Clarissy, ktorá sa mihla v úvode knihy, filmová Clarissa je staršia a úplne iná. Preto mi jej vyhlásenie „je mi dvadsať a som strelená“ vôbec nesadlo.

Požiarnik Montag je takisto starší ako v knihe, a so svojou manželkou Lindou si vo filme – na rozdiel od knihy – rozumie celkom dobre. Až do momentu, kedy ho Linda postaví pred voľbu „ja, alebo knihy.“

Chýba postava profesora Fabera aj mechanická beštia so smrtiacim žihadlom, ktorá šíri hrôzu na stránkach knihy. Ale aj v tomto filme je vzbura Montaga proti systému nevyhnutná a ústi do drámy, ktorá sa zaobišla bez silného vojnového pozadia z románu.

Áno, je to dobrý film a dobrá dystopia – ak máte správnu náladu na tento typ filmov, pozrite si ho. Ak ste knihu 451 stupňov Fahrenheita ešte nečítali, tým lepšie.

TV film: 451 stupňov Fahrenheita (2018)

Zabudnite na knižnú predlohu, a máte pred sebou celkom dobrý televízny sci-fi film. Film 451 stupňov Fahrenheita z roku 2018 už nemá – až na pár spoločných bodov – takmer nič spoločné s románom Raya Bradburyho.

V tomto filme požiarnici nepália len knihy a domy, ale aj počítače (servery) s uloženými knihami. Ich akcie sú vysielané online a sledujú ich sfanatizované masy divákov. Požiarnici nosia strelné zbrane, pripomínajú skôr prepadovú jednotku a dokonca používajú armádny výraz „pechota“.

Požiarnik Montag sa má stať veliteľom „pechoty“ bojujúcej proti „úhorom“, teda proti ľuďom skrývajúcim a čítajúcim knihy. Má však pochybnosti a napokon sa celkom podľa očakávania postaví proti systému. Len neviem, či by z neho mal Ray Bradbury radosť – toto je úplne iný Montag ako v románe.

Film je natočený pochmúrnym, temným spôsobom. Scenáristi obohatili dej o niektoré prvky z románu 1984 od Georgea Orwella. Pozrite si.

Zdroje:

  • recenzovaná kniha: 451 stupňů Fahrenheita. Ray Bradbury. Praha, 2015, Plus (tento český preklad mi pripadá lepší a viac bradburyovský ako slovenský)
  • slovenské vydanie: 451 stupňov Fahrenheita. Ray Bradbury. Bratislava, 2015, Citadella (nazvať v preklade tú mechanickú beštiu „stavač“ nebol najlepší nápad)
  • film: 451 stupňov Fahrenheita z roku 1966 (réžia: François Truffaut, scenár: F. Truffaut / Jean-Louis Richard, Veľká Británia)
  • film: 451 stupňov Fahrenheita z roku 2018 (réžia: Ramin Bahrani, scenár: R. Bahrani / A. Naderi, USA)
  • https://sk.wikipedia.org/wiki/451_stup%C5%88ov_Fahrenheita

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „451 stupňov Fahrenheita | Ray Bradbury | Recenzia“

  1. „451 stupňov Fahrenheita“ je najlepší sci-fi román Raya Bradburyho, a zároveň jeden z najvýznamnejších sci-fi románov vôbec.

Nie je možné pridávať komentáre.