Zbierka 24 hororových a fantastických poviedok (Damon Knight, Fritz Leiber, Theodore Sturgeon, Henry Slesar…) + sci-fi román Z morských hlbín (John Wyndham) v slovenskom vydaní z roku 1970. Zostavil Alfred Hitchcock.
Strašidlá najstrašnejšie
POVIEDKY:
Rybacia hlava
- Irvin S. Cobb (1913)
Na Reelfootskom jazere osamotene žije Rybacia hlava – obludný miešanec, ktorého tvár sa podobá rybej. Živí sa lovom a občas robí sprievodcu poľovníkom či rybárom. Jedného dňa však natrafí na bratov Baxterovcov… Jednoduchý, krutý, ale dobre napísaný príbeh pomsty.
Camera obscura
- Basil Copper (1965)
Tak trocha Lovecraft, tak trocha Zóna súmraku… Dôležitú úlohu v tomto príbehu hrá camera obscura – tmavá komora veľkosti izby, s otvorom na jednej strane. Keď svetlo prenikne otvorom, premietne vonkajšiu scénu – prevrátenú a zmenšenú – na protiľahlej stene (viac info wikipedia). Keď sa nemilosrdný úžerník vyberie vymáhať dlh do podivného sídla pána Gingolda, nevie, čo ho čaká…
Smrť v rodine
- Miriam Allen deFord (1961)
…
Ľudia bez kostí
- Gerald Kersh (1954)
Hlboko v juhoamerickej džungli, za hranicou územia kmeňa Ahu, je miesto, kam domorodci nikdy nevkročia. Dokonca tomu miestu nedali ani meno – volajú to jednoducho zlé miesto. Žijú tam strašné bytosti, pripomínajúce medúzy… alebo ľudí bez kostí. Poviedka prechádza zo strašidelného cestopisu do sci-fi.
Nezahynie pri výbuchu
- Damon Knight (1949)
Postapokalyptický mini príbeh – posledný muž a posledná žena na Zemi zničenej nukleárnou vojnou.
Spoločenské hry
- John Burke (1965)
Detská hra na vraha nedopadne dobre.
Chodci, pozor!
- Fritz Leiber (1963)
Vyvrcholí napätie medzi Chodcami a Motoristami skutočnou vojnou? Vynikajúca poviedka s prekvapivým motívom. Fritz Leiber bol jedným z géniov SF.
Neobyčajné dobrodružstvo pána Bonda
- Nugent Barker (1965)
V niektorých hostincoch platia pocestní za večeru a ubytovanie životom.
Dve staré dievky
- E. Phillips Oppenheim (1926)
…
Nôž
- Robert Arthur (1951)
Ak nájdete na ulici starodávny hrdzavý nôž s rubínom na črienke, nikdy ho neberte do ruky.
Klietka
- Ray Russel (1959)
Krutý príbeh starého grófa, jeho nevernej manželky a diabolského správcu hradu.
Ono
- Theodore Sturgeon (1951)
Kdesi v temnote lesa existuje a rastie obludné, neforemné Ono – nikdy sa nenarodilo a nikdy nežilo, ale je na svete a je zvedavé. Preto tiahne lesmi a spoznáva živé tvory tak, že ich zabíja a rozpitváva. Až jedného dňa…
Casablanca
- Thomas M. Disch (1967)
Amerika bola zničená raketovým útokom, a americký pár – Fred s manželkou – uviazol v cudzom a chaotickom Maroku. Príbeh o rozpade známeho sveta a strate životných istôt. Zmenilo sa úplne všetko. Okrem Freda a jeho manželky.
Cesta do Mictlantecutli
- Adobe James (1965)
Morgan je skúsený vrah, má však problém. Mexický federálny policajt ho práve vezie pustatinou, aby ho odovzdal do USA na popravu. Ale Morgan sa ešte necíti zrelý na šibenicu. Pomýšľa na útek a netuší, že už na neho čaká čierny kňaz a vášnivá dievčina na bielom koni. Koho z nich by sa mal báť viac?
Osudná cesta
- Ellis Petersová (1963)
Príbeh pomsty napísaný vo forme monológu. Do studne v kaštieli Chasteley kedysi skočila mladá Mary Purcellová, oklamaná svojim milencom. Dnes chodia do kaštiela turisti, ale správca ich k tej studni nikdy nepustí. Až raz…
V prístave
- Margaret St. Clairová (1950)
V útrobách starých, vyradených lodí je mnoho drahocenných súčiastok, ktoré stoja za krádež. Ale na zlodejov tam číha čosi temné.
Kruté mesto
- William Sambrot (1957)
Krutý osud podomového obchodníka v cudzom meste.
Troll
- T. H. White (1935)
Starobylý, ale dobre napísaný príbeh o stretnutí s trollom.
Večer u Blackovcov
- Robert Samerlott (1964)
…
Jeden z mŕtvych
- William Wood (1966)
Strašidelný dom na pozemku s krvavou minulosťou nie je pre mladý párik to najlepšie miesto na život.
Tá pravá
- Robert Specht (1966)
…
Cesta k smrti
- Donald E. Westlake (1959)
Dvaja preživší v potopenej lodi na dne mora. Bez jedla a s obmedzeným množstvom kyslíka.
Psovod
- Algis Budrys (1966)
…
Kandidát
- Henry Slesar (1961)
Henry Slesar bol majster krátkych poviedok so silnými nápadmi a prekvapivou pointou. Túto poviedku si jednoducho musíte prečítať.
Z morských hlbín
- John Wyndham (1953)
Román s klasickým sci-fi motívom – invázia z vesmíru. Ak poznáte najslávnejší román Johna Wyndhama Deň Trifidov, máte už predstavu o jeho dobrodružnom štýle písania SF.
V románe Z morských hlbín však votrelci prichádzajú z vesmíru a pristávajú spôsobom, ktorý pripomína úvod Wellsovej Vojny svetov (1898). Až na to, že votrelci tentoraz padajú do oceánu a skrývajú sa v jeho hlbinách.
Podivné objekty padajúce z oblohy – vždy do hlbokého oceánu – sú hlásené zo všetkých kútov sveta. Na Admiralite už tušia, že nejde o prírodný jav. Prieskumné lode a hĺbkové ponorné zariadenia nepriniesli výsledky. A keď sa lode na oceánoch začnú strácať…
Oproti hitu Deň Trifidov (1951) spravil John Wyndham s románom Z morských hlbín (1953) literárny krok späť, a dielo pripomína sci-fi romány z obdobia okolo roku 1900.
Moje hodnotenie knihy:

Zdroje:
- Recenzovaná kniha: Strašidlá najstrašnejšie. Alfred Hitchcock. Bratislava, 1970, Slovenský spisovateľ. Niektoré poviedky sú skutočné perly a slabších kúskov je len pár. Záverečnému románu Z morských hlbín by možno prospel formát poviedky a iný koniec, ale spisovateľ John Wyndham (1903-1969) iste vedel, prečo to napísal práve takto.
- Anglický originál tejto knihy (Alfred Hitchcock Presents: Stories That Scared Even Me) vyšiel prvý raz v roku 1967.
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Alfred_Hitchcock
- https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Wyndham
Kam ďalej?
Prečítajte si online:
© Roman Plencner.
AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.
Novšie vydanie knihy (Strašidlá najstrašnejšie, Alfred Hitchcock, Bratislava 2006, Slovenský spisovateľ) obsahuje len 19 poviedok a chýba mi v ňom najmä skvelá „Camera obscura“ od Basila Coppera.