Extrémní science fiction

Extrémní science fiction | Recenzia

Konečne poriadne sci-fi! Takmer 600-stranová zbierka poviedok z rokov 1909 až 2006. Viac je tých novších. Editor (Mike Ashley) vyberal poviedky na základe toho, či obsahujú extrémny nápad. Podarilo sa?

Poviedka za poviedkou, nápad za nápadom:

Anomálie

  • Gregory Benford, prvý raz publikované: 2001.

Keď sa Mesiac nenachádza na obežnej dráhe okolo Zeme na tom správnom mieste, vyvolá to otázky, na ktoré nepozná odpoveď ani kráľovský astronóm. Došlo k chybe vo výpočte samotného Vesmíru?

Extrémnosť nápadu: *

A talíř vzal roha se lžící

  • Paul Di Filippo, 2003.

Na začiatku bol internet vecí a inteligentné spotrebiče. Potom nezodpovedný programátor vypustil do ich wi-fi sveta bacil vedomia (BV). Vybavené vlastným bizarným vedomím, začali sa inteligentné spotrebiče zhlukovať a konkurovať doterajším pánom planéty – ľuďom. Moderná, zábavne napísaná a extrémne nápaditá sci-fi poviedka z blízkej budúcnosti.

Extrémnosť nápadu: ***

Variace ukřižování

  • Lawrence Person, 1998.

Zachytávanie a čítanie sub-kvarkových vĺn umožňuje vidieť záznamy dávnej minulosti. Presnejšie povedané, rôznych možných minulostí. Cieľom projektu Jeruzalem bolo nájsť vlnu udalostí so záznamom ukrižovania a vzkriesenia Ježiša Krista. Táto poviedka nie je vhodná pre nábožných ľudí a slabšie povahy.

Extrémnosť nápadu: **

Tichomořská záhada

  • Stephen Baxter, 2006.

Druhá svetová vojna skončila v roku 1941 nemeckým dobytím Moskvy. Víťazné Nemecko uzavrelo mier s Britániou a vládne obrovskej časti sveta. Najväčšou záhadou sveta je Tichý oceán – v tomto alternatívnom svete je tak obrovský, že ho ešte nepreletelo žiadne lietadlo, a dokonca ho nikdy nepreplávala žiadna loď. Je to naozaj len veľkosťou oceánu, alebo je za tým niečo iné? Z nemeckého hlavného mesta – Germanie – štartuje gigantická bitevná vzducholoď Hermann Göring s medzinárodnou posádkou, aby túto záležitosť preskúmala.

Extrémnosť nápadu: *

Kytice od Alenky

  • Cory Doctorow & Charless Stross, 2003.

Kyberpunková, nanotechnologická, extatická budúcnosť neobmedzených možností. Zlatá éra ľudstva ešte len príde. Táto poviedka nie je vhodná pre nevinné deti a puritánov každého veku.

Extrémnosť nápadu: ***

Merlinova zbraň

  • Alastair Reynolds, 2000.

Medzigalaktická vojna medzi ľuďmi a schránkármi trvá desiatky tisíc rokov. A kdesi vo vesmíre je skrytá zbraň, ktorá môže vojnu vyhrať.

Extrémnosť nápadu: *

Smrt v zemi zaslíbené

  • Pat Cadiganová, 1995.

Vyšetrovanie vraždy v desivom svete postapokalyptického, virtuálneho Ňú Jorku.

Extrémnosť nápadu: **

Dlouhý hon

  • Geoffrey A. Lendis, 2002.

Ako sa stať prospektorom na samom okraji Oortovho mračna? Stačí si nechať naskenovať mozog a preniesť myseľ do miniatúrneho titanového tela s elektronickými svalmi a iontovými motormi namiesto nôh. A s neobmedzenými možnosťami úprav konfigurácie nového mozgu z atomárnych spinov, navrstvených v krištáľovej matrici. Ale niektorí prospektori spojili svoje mozgy do skupinovej inteligencie a vytvorili Spolupracujúcu frakciu. Vypukla vojna a kto nechce byť premenený na súčasť frakcie, musí uniknúť ku hviezdam. Najlepšia poviedka z tejto knihy.

Extrémnosť nápadu: ***

Vodní svět

  • Stephen L. Gillett & Jerry Oltion, 1994.

Ako načerpať niekoľko miliónov litrov vody z oceánu exoplanéty do kozmickej lode na orbite?

Extrémnosť nápadu: *

Jader Benzen

  • Robert Reed, 2006.

Supergigantická medzihviezdna loď na plavbe trvajúcej štvrť milióna rokov vezie cestujúcich z mnohých inteligentných rás. Jedným z mimozemšťanov na palube je Jader Benzer. Odmietne vpustiť do svojho domu istého kapitána a spustí tak prekvapivú reťaz udalostí.

Extrémnosť nápadu: **

Noví lidé

  • B. Vallance, 1909.

Geniálny vedec úpravami vypestoval pozoruhodnú ľudskú rasu. Sú to tvárne organizmy – takmer len mozgy (čo pripomína štýl H. G. Wellsa) – žijúce v akejsi ulite (z ktorej môžu vyjsť). Pohybujú sa vo valcoch, kotúľaním. Tvar svojho tela, počet končatín a ich dĺžku menia podľa potreby. Už 300 rokov žijú v izolovanej tajnej kolónii kdesi v Latinskej Amerike. Jedného dňa sa im dostane do rúk „normálny“ človek, hlavný hrdina poviedky. Aké zámery s ním majú desiví úpravári? Extrémne nápaditá, dobre napísaná poviedka od prakticky neznámeho autora.

Extrémnosť nápadu: ***

Stvořitel

  • Clifford D. Simak, 1935.

Hrdinovia poviedky postavia stroj času a vydajú sa s ním na výpravu do inej dimenzie, kde sa nečakane stretnú so Stvoriteľom – ale nie takým, akého si všetci predstavujeme. A potom… ale to si prečítate sami.

Extrémnosť nápadu: *

Měla na to žaludek

  • Theodore Sturgeon, 1957.

Veľký Sturgeon napísal Votrelca o 22 rokov skôr, ako Ridley Scott natočil hororový sci-fi film Votrelec. Sturgeonov Votrelec je takisto parazitne orientovaný dravec z cudzej planéty a chráni sa pred nepriateľmi kyselinou. Vniká do ľudí a skrýva sa v telách ľudí podobne, ako filmový Votrelec. Vďaka tejto poviedke – dejovo úplne odlišnej od filmu – tušíme, kde nabral scenárista inšpiráciu pre svoju filmovú beštiu. Film je nepochybne lepší, veď je to jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec. Ale aj poviedka stojí za prečítanie.

Extrémnosť nápadu: ***

Na pomezí

  • Harlan Ellison, 1970.

Ktosi neznámy kradne vo vesmíre duše rôznych bytostí. Zostávajú po nich len prázdne telesné schránky. Ako ich naplniť? Keď životom frustrovaný William Bailey príde do Strediska dobrovoľnej smrti a nechá sa zabiť, netuší, že ide o podvod. Je mu ukradnutá jeho duša, a Sukub – mimozemský vesmírny obchodník – predáva takto získané duše po celom vesmíre, aby sa naplnili prázdne telesné schránky. Ale duša Williama Baileyho sa s tým nehodlá zmieriť.

Extrémnosť nápadu: ***

Dny Solomona Gurskyho

  • Ian McDonald, 1998.

Solomon začína ako vývojár nanotechnológií schopných oživiť mŕtvolu a musí zomrieť, aby sa spolu so Slobodnými mŕtvymi postavil svojim živým nepriateľom v strhujúcej vesmírnej bitke počas úteku za slobodou na prebudovanej kométe. A to všetko je len začiatok zložitého príbehu…

Extrémnosť nápadu: ***

Wangovy koberce

  • Greg Evan, 1995.

Ľudia zo Zeme posielajú na vesmírne výpravy svoje softvérové klony – cieľom je preskúmať a osídliť celý dosiahnuteľný vesmír. Každý klon má neobmedzené možnosti okamžitých zmien podľa svojho želania, inak nesie osobnosť originálu. Jedna z tisícky lodí s klonmi na palube mieri k Vege, kde nájde planétu s extrémne pozoruhodnou formou života.

Extrémnosť nápadu: ***

Odkonáno

  • James Patrick Kelly, 2001.

Vesmírna vojna medzi klanmi. Mada uniká so svojou inteligentnou loďou z beznádejnej situácie časoskokom o 20 miliónov rokov do budúcnosti. Prenasleduje ju lovec identity s odstupom len 5 minút, preto sa nemôže vrátiť v čase. Planéta Zem sa medzitým zmenila a Mada – po príslušnej transformácii tela – pristáva, aby zistila, čo sa stalo s ľudstvom. Na Zemi stretne muža, s ktorým založí nový ľudský rod. Ale ešte je tu ten lovec…

Extrémnosť nápadu: **

Soudce

  • Greg Bear, 1995.

V extrémne vzdialenej budúcnosti sa ľudia spojili do nesmrteľnej skupinovej mysle. Keď ľudstvo nenašlo nikde v preskúmanom vesmíre inteligentný život, začalo trpieť zvláštnym druhom osamelosti a prepadlo zúfalstvu. Preto aktivovalo istú osobnosť, archivovanú viac ako 12 miliárd rokov… Veľmi ťažké, silne filozofické čítanie.

Extrémnosť nápadu: ***

Žranice

  • Jerry Oltion, 2006.

A ešte raz do nesmierne vzdialenej SF budúcnosti. Ľudia už po celé generácie nepotrebujú jesť, pretože získavajú živiny zo slnečného svetla. Zamilovaný párik prišiel na nápad, že skúsia niečo zjesť ústami. Áno, malo to následky…

Extrémnosť nápadu: *

Moje hodnotenie knihy:

Zdroje:

  • recenzovaná kniha: Extrémní science fiction. Praha, 2009, TRITON. V kvalitnej pevnej väzbe, s vynikajúcimi českými prekladmi poviedok.

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „Extrémní science fiction | Recenzia“

  1. Sci-fi poviedky založené na extrémne vydarených nápadoch. Prvá a posledná poviedka sú slabšie. Tá predposledná je naopak príliš silná. Nevadí, tie ostatné rozhodne stoja za to.

Nie je možné pridávať komentáre.