Pekelná hotelová izba, démonom posadnutý mangeľ na prádlo, obludní návštevníci z cudzieho sveta, nespravodlivo odsúdený muž vo väznici Shawshank a mestečko zatratené kdesi uprostred kukuričných polí. Päť sfilmovaných príbehov Stephena Kinga.
Stephen King jde do kina
POVIEDKY:
1408
Mike Enslin – autor populárnych kníh o strašidelných miestach – prišiel do hotela Dolphin, aby strávil noc v izbe číslo 1408, ktorá má desivú povesť. Chce tak získať materiál na ďalšiu kapitolu knihy. Mike napriek svojmu literárnemu zameraniu neverí v existenciu nadprirodzených javov. Preto nezmení rozhodnutie stráviť v tej izbe noc ani v momente, kedy si uvedomí, že riaditeľ hotela pán Olin sa tej izby skutočne bojí.
„Ať je v tom pokoji cokoliv, plaché to není.“ Olin.
Táto poviedka je dokonalou ukážkou moderného hororu. Od úvodného dialógu medzi Enslinom a Olinom cez znepokojivú atmosféru príbehu až po desivý vrchol poviedky, Kingovi sa podarilo zneistiť čitateľa a predviesť mu skutočný strach. Neveríte? Prečítajte si túto poviedku sami, hlboko v noci, sústredene pri stíšenom svetle.
(Podobnú tému spracoval už Herbert G. Wells v poviedke The Red Room v roku 1896. Nájdete ju napríklad v zbierke Wellsových poviedok Vynálezci zázraků, nakladateľstvo Plus, 2018.)
Šroťák
Obrí mangeľ na rýchložehlenie a skladanie prádla odrazu dostal chuť žehliť a skladať ľudí. Keď policajta Huntona privolali do miestnej prádelne – kde práve došlo k smrteľnému úrazu – ešte netuší, že má do činenia s čiernou mágiou. Keď však začne prípad vyšetrovať, odhalí znepokojivé skutočnosti. Dá sa to ešte zastaviť?
Ničemové ve žlutých pláštích
„Měli klacek zašpičatělý na obou koncích.“
Ak vám citát pripomenul román Pán múch (William Golding), nemýlite sa. Stephen King slovami jednej z postáv píše, že je to „… skvělá knížka, možná nejlepší, jakou kdy četl“ a spomína aj knihu Prstenec kolem Slunce (Clifford D. Simak) so zmienkou, že „má silný příběh… i když zas tak dobře napsaná není.“ Nechýbajú ani odkazy na Isaaca Asimova, Johna Wyndhama a iné sci-fi vrátane filmov.
Ale vráťme sa späť k Ničemům ve žlutých pláštích. Jedenásťročný Bobby si užíva americké detstvo („Když nemáš v sobotu dopoledne zapnutou televizi, myslím si, že jsi mrtvý.“) s priateľmi a všetkými radosťami a starosťami, ktoré k tomu veku patria. Žije len s mamou a snaží sa s ňou vychádzať, čo nie je vždy jednoduché. Jedného dňa sa prisťahuje nový nájomník – tajomný starší muž, ktorý pred niečím uniká. Pred niečím, čo nie je z tohto sveta.
Novela pôvodne vyšla v zbierke Srdce v Atlantidě.
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
Príbehy o útekoch z väzenia milujeme. Vypovedá to niečo o našich životoch? Vynikajúca novela, ktorá neobsahuje prvky fantastiky. Napriek tomu patrí k tomu najlepšiemu, čo kedy Stephen King napísal.
Děti kukuřice
Odbočiť z diaľnice na vedľajšiu cestu nebol dobrý nápad. Burt a Vicky zablúdili so svojim thunderbirdom kdesi medzi nekonečnými lánmi kukurice a vybíjajú si zlosť manželskou hádkou. Už čoskoro budú musieť bojovať o život… Pretože tá kukurica od obzoru po obzor nie je obyčajná – ukrýva temné, krvavé tajomstvo. A len pár míľ ďalej je mesto…
„GATLIN 5 MIL JEĎTE OPATRNĚ CHRAŇTE NAŠE DĚTI.“
Skvelo spracovaný béčkový námet – takto presvedčivo to dokáže napísať len Stephen King.
Moje hodnotenie knihy:

FILMY:
Pokoj 1408
- réžia: Mikael Håfström
- USA, 2007
Kvalitne nakrútený horor s rozpočtom 25 miliónov USD a celosvetovými tržbami 132 miliónov USD. Oproti poviedke 1408 je dej rozšírený o ďalšie postavy a udalosti. Tomu zodpovedá aj odlišný záver filmu. Úvod pôsobí zmätene, ale v hoteli Dolphin sa film rozbehne a v druhej polovici graduje až za hranice šialenstva a straty kontaktu s realitou. Užite si halucinogénnu atmosféru pekelnej hotelovej izby číslo 1408, ktorá má chuť na ďalšiu obeť.
Děs v prádelně
- réžia: Tobe Hooper
- USA / Austrália / JAR, 1995
Béčkový krvák s realistickými scénami.
„Hooper… je svým způsobem génius… Ale pozor, když se génius utne.“ Stephen King.
Srdce v Atlantidě
- réžia: Scott Hicks
- USA, 2001
Nezachránili to špičkoví herci (Anthony Hopkins) ani kvalitná kamera. Film Srdce v Atlantidě je len tieňom neprekonateľnej literárnej predlohy Ničemové ve žlutých pláštích. Tvorcom sa nepodarilo preniesť do filmu dramatickú atmosféru z novely. Namiesto príbehu s desivým tajomstvom skúsili natočiť hollywoodsky doják. Vrcholné scény filmu sú oproti knihe slabé a nevýrazné. S lepším scenárom pritom mohla vzniknúť prvotriedna mysteriózna dráma, ktorá by sa stala svetovou filmovou klasikou. Pri rozpočte 31 miliónov USD tento film zarobil… takisto cca 31 miliónov dolárov.
Vykoupení z věznice Shawshank
- réžia: Frank Darabont
- USA, 1994
Frank Darabont – dvorný filmár Stephena Kinga – s láskou a citom natočil jeden z najobľúbenejších filmov všetkých čias. Vzácny prípad, kedy filmová adaptácia prekoná výbornú predlohu. Podobne ako literárny príbeh, ani film neobsahuje prvky fantastiky.
Kukuřičné děti
- réžia: Fritz Kierch
- USA, 1984
Ďalší postarší béčkový horor. V jednej z hlavných úloh Linda Hamilton, preslávená úlohou Sarah Connorovej z Terminátora.
TOP 10 filmových adaptácií
Stephen King v knihe uvádza svojich 10 najobľúbenejších filmov natočených podľa jeho predlohy. Zoradené podľa abecedy:
- 1408 (2007)
- Búrka storočia (1999) (seriál)
- Cujo (1983)
- Dolores Claiborneová (1995)
- Hmla (2007)
- Misery nechce zomrieť (1992) (Misery)
- Nadaný žiak (1998)
- Stoj pri mne (1986) (Telo)
- Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)
- Zelená míľa (1999)
Recenzovaná kniha
- Stephen King jde do kina. Stephen King. Praha, 2010, Pavel Dobrovský – BETA. Pevná väzba s prebalom, 389 strán.
Zdroje
Kam ďalej?
Prečítajte si online:
© Roman Plencner.
AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.
Kniha „Stephen King jde do kina“ je zbierkou 5 vynikajúcich poviedok a noviel s komentármi Stephena Kinga k filmovým adaptáciám. Novela „Ničemové ve žlutých pláštích“ bola pre mňa úžasným zážitkom. Po dočítaní som si preto kúpil knihu „Srdce v Atlantidě“, len aby som zistil, že nadväzujúce príbehy sú napísané úplne inak – tajomno sa kdesi stratilo.