Sci-fi román Philipa K. Dicka pôvodne vyšiel pod názvom Do Androids Dream of Electronic Sheep? v roku 1968. A pozrieme sa aj na filmy.
Snívajú androidi o elektrických ovečkách?
Dej románu sa odohráva v San Franciscu v roku 2021… čo bola kedysi pre Philipa K. Dicka vzdialená budúcnosť. Zem je po Konečnej svetovej vojne ťažko zasiahnutá rádioaktivitou. Ľudstvo kolonizuje iné planéty a väčšina ľudstva presídlila na Mars.
Na prácu na kolonizovaných planétach si ľudstvo vyvinulo androidov, ktorí im slúžia aj ako spoločníci. Niektorí androidi však zavraždili svojich pánov a na ukradnutej vesmírnej lodi prileteli na Zem, kde sa snažia stratiť v ľudskej populácii.
Na ich likvidáciu používa polícia nájomných lovcov. Rick je skúsený lovec, ale tentoraz pôjde do tuhého. Najnovšia generácia androidov – vybavená mozgovou jednotkou Nexus 6 – je ešte inteligentnejšia, a preto nebezpečnejšia, ako predošlé modely.
Ako odlíšiť androida od človeka, keď sú si tak dokonale podobní? Rick na ich odhalenie používa Voigt-Kampffov test. Je to test empatie, ktorej na rozdiel od ľudí androidi nie sú schopní. Utrpenie iných je androidom ľahostajné a nedokážu empatiu predstierať tak, aby oklamali prístroje.
Na Zemi je už len nepatrný počet živých zvierat, ktoré sa tak stali mimoriadne vzácne a drahé. Ich vlastníctvo je symbolom spoločenského postavenia. Dokonca aj každý exemplár hmyzu – napríklad pavúk – má hodnotu. Rick so svojou ženou Iran snívajú o tom, že raz budú vlastniť skutočné živé zviera. Zatiaľ majú doma len elektrickú ovcu.
Ako všetci ľudia tej doby, aj oni majú krabičku empatie, ktorá im umožňuje pristupovať k pre nás ťažko pochopiteľnej náhrade náboženstva – mercerizmu – a v rozšírenej realite stretnúť samotného Wilbura Mercera a splynúť s ním. A keď nemajú tú správnu náladu, použijú Penfieldove náladové varhany – ďalší úžasný nápad Philipa K. Dicka.
„Nastav si osmsetosmaosmdesátku,“ navrhol Rick. „Chuť dívat se na televizi, ať je v ní, co chce.“
Ale všetko je omnoho zložitejšie. Ľudská schopnosť empatie znamená, že Rick len s problémami akceptuje zabíjanie androidov, aj keď je to jeho práca. A čo ak sa zamiluje do androidky? Aj medzi nimi sú krásne zvodkyne. Nechýbajú typicky dickovské pochybnosti o identite a realite. Možno aj Rick je android…
Moje hodnotenie knihy:

FILMY
Blade Runner (1982)
- Blade Runner
- réžia: Ridley Scott
- scenár: H. Fancher / D. Peoples
- predloha: Philip K. Dick
- USA
Silný vizuálny zážitok s hudbou od Vangelisa. Úžasné kulisy antiutopického sveta budúcnosti, v akej by sme asi nechceli žiť. Tvorcovia filmu vynechali ekologické pozadie, mercerizmus a ďalšie zaujímavé veci.
Dej zjednodušili a zamerali sa na najlukratívnejší motív z predlohy – nájomného lovca a vraždiacich androidov (replikantov), ktorí prišli na Zem. Príbeh je z môjho subjektívneho pohľadu slabší ako v knihe. Pre mnohých fanúšikov SF je to však kultové dielo.
Zvláštne, že som sa nedokázal empaticky vcítiť do žiadnej postavy z filmu. Ich osudy mi boli ľahostajné. A potom som na to prišiel. Film Blade Runner je v skutočnosti tajný test empatie. Ridley Scott nás všetkých dostal 🙂
Blade Runner 2049 (2017)
- Blade Runner 2049
- réžia: Denis Villeneuve
- scenár: H. Fancher / M. Green
- predloha: Philip K. Dick
- USA / Británia / Maďarsko / Kanada
Je rok 2049 a zase tu máme replikantov a ich lovcov. Moderná filmová adaptácia Blade Runner pochmúrnou atmosférou nezaostáva za klasikou od Ridleyho Scotta. Aj Villeneuve miluje fantastické vizuály a temné interiéry. Príbeh je úplne odlišný a predlohou len vzdialene inšpirovaný.
Zdroje:
- kniha Blade Runner. Sní androidi o elektrických ovečkách? Argo, Praha 2017, vytlačené v krásnej pevnej väzbe s prebalom + kniha obsahuje niekoľko vynikajúcich ilustrácií inšpirovaných filmom Blade Runner z roku 1982,
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Philip_K._Dick
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Blade_Runner
- PhilipDick.com
Kam ďalej?
Prečítajte si online:
© Roman Plencner.
AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.
Philip K. Dick napísal zvláštny, ponurý SF román – ktorý dáva čitateľovi viac otázok ako odpovedí. Ale tie otázky stoja za to.