Vědecko-fantastická literatura aneb průvodce labyrintem. Klasická antológia SF poviedok, vydaná v roku 1962. Top autori od Bradburyho až po Simaka. A obsahuje jednu z najslávnejších sci-fi poviedok na svete. Že neuhádnete?
Áno, to je ona:
Chrudošiví jsou borolové
Na začiatku je vynálezca Unthahorsten, ktorý v budúcnosti vzdialenej od nás milióny rokov postaví stroj času a pošle ním do minulosti detské hračky svojej super vyspelej, ale azda ešte stále ľudskej civilizácie.
Potom dej poviedky prevezmú deti, ktoré v 20. storočí tie hračky nájdu a začnú používať. Sedemročný Scott a dvojročná Emma. Ideálna kombinácia, vďaka ktorej dokážu hračkám z budúcnosti intuitívne porozumieť (Emma) a zároveň skonštruovať to, čo im hračky z budúcnosti naznačujú (Scott).
A sú tu ich rodičia. Ako obvykle, svojim deťom príliš nerozumejú. Ale rodičovský inštinkt ich varuje, že sa s deťmi niečo deje. Nedokážu to však zastaviť, ani tomu porozumieť, pretože ich myseľ je už uspôsobená „našej“ realite a nedokáže sa preto prispôsobiť neeuklidovskej logike x, v ktorej fungujú hračky z budúcnosti.
Brilantná a hlboko znepokojivá poviedka, právom označovaná za jednu z najlepších science-fiction poviedok v histórii.
- Autor: Lewis Padgett. Bol to pseudonym spisovateľskej dvojice Henry Kuttner + C. L. Mooreová. Pôvodný názov poviedky: Mimsy Were The Borogoves. Prvé vydanie poviedky: 1943.
Město
Prieskumná raketa pristáva na planéte, na ktorú viac ako 20 000 rokov nevstúpila ľudská noha. Kapitán a jeho muži skúmajú opustené Mesto. Ale nič nie je také, ako sa zdá na prvý pohľad – Mesto nie je mŕtve a poviedka smeruje k hororovému vyvrcholeniu.
- Autor: Ray Bradbury. The City. 1950.
Raketa
Opäť Ray Bradbury. Boháči lietajú raketami na Mars, Saturn či Venušu. Fiorello Bodoni nie je bohatý, preto sa nikdy do vesmíru nedostal – ale sníva o tom celý život. Našetril 3 tisícky dolárov a to je dosť na to, aby jeden člen jeho rodiny mohol letieť na výlet na Mars.
Poviedka o nenaplnenej túžbe, ale aj o tom, čo všetko dokáže spraviť milujúci otec pre svoju rodinu.
- Autor: Ray Bradbury. The Rocket. 1950.
Les
Neznáma planéta. Urputný boj medzi inteligentným Lesom a vesmírnou loďou s prekvapivým rozuzlením. Poviedka, v ktorej priamo nevystupuje jediná ľudská postava. A. E. Van Vogt a jeho tvorba sa nemusí páčiť každému, ale bol to jeden z géniov science-fiction.
- Autor: A. E. Van Vogt. Process. 1950.
Burácení hromu
Slávna a často publikovaná klasika. Stroj času umožňuje záujemcom cestovať na lovecké výpravy do minulosti a zastreliť si dinosaura. Tento biznis má prísne pravidlá – pri ich porušení by nepatrné zmeny minulosti mohli radikálne ovplyvniť prítomnosť. Pán Eckels sa jedného dňa rozhodne, že si uloví tyranosaura…
- Autor: Ray Bradbury. A Sound of Thunder. 1952.
Zlatá sluneční jablka
Kozmická loď letí k Slnku s cieľom odobrať vzorku jeho hmoty. Poviedka plná bradburyovskej poetiky a romanticko-dobrodružnej naivity Zlatého veku sci-fi.
- Autor: Ray Bradbury. The Golden Apples of the Sun. 1953.
Zelené stráně Země
Kozmické lode s atómovým pohonom sú pre posádky smrteľne nebezpečné. Nezlomný oslepnutý astronaut „Rámus“ Rhysling sa spievajúc prebíja životom, s fľašou v jednej ruke a básnickým perom v druhej. Lieta z maléru do maléru. Najlepšie roky má dávno za sebou a sníva už len o tom, spočinúť v náručí zelených strání Zeme. A preto ho čaká ešte jeden kozmický let.
- Autor: Robert A. Heinlein. The Green Hills of Earth. 1947.
Létající stroj
Jednoduchý filozofický príbeh zo stredovekej Číny – o túžbe po lietaní, ale aj o smrti.
- Autor: Ray Bradbury. The Flying Machine. 1953.
Labyrint
Podivný príbeh z osídlenej Venuše. Vraždy sú za určitých podmienok legálne a existujú firmy, poskytujúce tieto služby za odmenu.
- Autor: Frank M. Robinson. The Maze. 1950.
Nerovný boj
Je to boj o život. Muž sa snaží zničiť Mesto – ale Mesto o tom vie, a nenávistne ho prenasleduje. Temný príbeh štvanca.
- Autor: Robert Abernathy. Single Combat. 1955.
Ztracená věčnost
Prekvapivo dobrá poviedka s politickým pozadím. Príbeh starého senátora vo svete budúcnosti, v ktorom je vyvoleným elitám umožnené pravidelne si nechať predlžovať život. Senátor očakáva pozvánku na ďalšie predĺženie života. Je už najvyšší čas, ale pozvánka neprichádza…
- Autor: Clifford D. Simak. Eternity Lost. 1949.
Bábelská knihovna
Filozofický obraz sveta ako nekonečnej Knižnice.
- Autor: Jorge Louis Borges. La biblioteca de Babel. 1941.
Moje hodnotenie knihy:

Recenzovaná kniha a iné zdroje:
- Labyrint. Vědecko-fantastická literatura aneb průvodce labyrintem. Praha, 1962, Státní nakladatelství krásné literatury a umění. Zostavil: Adolf Hoffmeister, ktorú túto knihu obohatil o dobový 47 stranový úvod. Výber poviedok svedčí o Hoffmeisterovej snahe predviesť poviedky západných autorov v čo najširšom spektre tém a štýlov. O tom, akú reputáciu a vplyv na science-fiction mal v tých rokoch Ray Bradbury, svedčí fakt, že 5 z 12 poviedok je práve od neho. Silnou stránkou tejto knihy je aj grafické spracovanie – knihu ilustrovalo 14 ilustrátorov. Potešenie z knihy završuje perfektný preklad poviedok.
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Chrudo%C5%A1iv%C3%AD_jsou_borolov%C3%A9
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hoffmeister
Kam ďalej?
Prečítajte si online:
© Roman Plencner.
AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.
Nadčasovo inšpiratívne sci-fi. Vrcholom antológie je pre mňa poviedka „Chrudošiví jsou borolové“. Skvelý je aj A. E. Van Vogt („Les“) a samozrejme Clifford D. Simak („Ztracená věčnost“) a pár poviedok od Bradburyho.