Metropolis - Thea von Harbou

Metropolis | Thea von Harbou | Recenzia

Sci-fi román z roku 1926, nasledovaný slávnym filmom Metropolis režiséra Fritza Langa (1927).

Metropolis

Metropolis je mesto strojov. Ovládané všemocným pánom Johom Fredersonom vysáva životnú energiu z miliónov robotníkov, ktorých nekonečné prúdy sa striedajú v desaťhodinových zmenách. Žijú a pracujú hlboko v podzemí, na pokraji delíria. Na smrť vyčerpaní sa vracajú do svojich mizerných kobiek, kde spia bezsenným spánkom, aby o niekoľko hodín za revu sirén znova vstávali do otrockej práce.

„Že se lidé u strojů tak rychle spotřebují, není důkazem žravosti strojů, nýbrž nedostatočnosti lidského materiálu.“

Ale Metropolis hore na povrchu má inú tvár – len pre vyššie vrstvy spoločnosti. Prúdy áut jazdia ulicami a reklamné rakety na oblohe lákajú návštevníkov do Yošivary, mestskej štvrte rozkoše. Len pán Metropoly nemá na zábavu čas, pretože má starosti. A tie ho priviedli k mužovi, ktorého napriek vzájomnej nenávisti potrebuje. Je ním okultný vynálezca Rotwang.

„Objednal jsem u tebe strojového člověka, Rotwangu. kterého bych mohl potřebovati u svých strojů.“

Štýl románu Metropolis je cca sto rokov od napísania (a českého prekladu) celkom príjemným spôsobom starobylý. Thea von Harbou (1888-1954) bola súčasníčkou H. G. Wellsa, Karla Čapka alebo Jana Weissa. Z literárneho hľadiska sú však diela ako Čapkova Válka s mloky alebo Weissov Dům o tisíci patrech vysoko nadradené naivne štylizovanému spôsobu, akým Thea von Harbour napísala Metropolis.

Príbeh, v ktorom nezmieriteľne stoja otroci proti pánom a ich strojom, autorka preplietla okultizmom a mystikou, biblickými motívmi a nechýba ani láska. Freder – syn pána Metropoly – je zamilovaný do tajomnej dievčiny s přísnou tváří panny, se sladkou tváří matky. Kvôli nej prichádza medzi robotníkov, na vlastnej koži spoznáva ich krutý údel a je ochotný vzdať sa všetkého, aby ju získal. A to všetko v sci-fi prostredí mesta budúcnosti.

„Metropolis promluvila. Stroje Metropolis řvaly. Chtěly být nakrmeny.“

Prečo nebol u nás tento román od roku 1927 znova vydaný? Nebolo to politicky vhodné, pretože Thea von Harbour za nacistickej éry vstúpila do NSDAP. Neskoršiemu vydaniu románu azda zabránil melodramatický až gýčový štýl diela a mnohé ťažšie čitateľné pasáže, pripomínajúce gotický román z 19. storočia. A to je škoda, pretože Metropolis je pre fajnšmekrov silným zážitkom.

Moje hodnotenie knihy:

Film: Metropolis

Na začiatku bol filmový scenár They von Harbou, na základe ktorého bol napísaný román a natočený čiernobiely, nemý film Metropolis:

  • réžia: Fritz Lang
  • Nemecko
  • 1927

Dej filmu sa odohráva v roku 2026. Rozdiel medzi životmi robotníkov-otrokov obsluhujúcich stroje a vyššími vrstvami, užívajúcimi si luxus a zábavu, je vo filme ešte zreteľnejší ako v knihe. Obrazové scény – napríklad robotníci obsluhujúci obrovský stroj, splývajúci šokovanému Frederovi do podoby Molocha ktorý ich požiera – sú nezabudnuteľné. Zábery gigantických budov prepletených dopravnými tepnami berú dych aj dnes.

Filmový príbeh je oproti románu upravený a rozšírený, ale v hlavnej línii sa zhoduje. Aj tu sledujeme konflikt medzi pánom Metropolis a jeho synom Frederom, a Frederovu cestu do hlbín podzemného mesta robotníkov, kde hľadá bratstvo a lásku. Čaká ho ťažký boj, pretože otec sa proti nemu spolčil s vynálezcom Rotwangom. Najlepšie zábery z filmu nájdete aj v knihe, ktorá je nimi bohato ilustrovaná.

Ak máte radi klasické nemé filmy so všetkým, čo k tomu patrí, Metropolis sa vám bude páčiť. Pre divákov zvyknutých na moderné sci-fi thrillery to bude ťažký film.

Zdroje:

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „Metropolis | Thea von Harbou | Recenzia“

  1. Román „Metropolis“ je náročný, ale inšpiratívny. To platí aj pre film. Reštaurovaná verzia o dĺžke dve a pol hodiny je pre moderného diváka skúškou trpezlivosti. Prekvapivé je, že od roku 1927 ešte žiadnemu veľkému filmárovi nenapadlo natočiť remake tohto diela. Spielberg, Villeneuve, sestry a bratia Wachowski, kde ste všetci? Toto je námet, aký hľadáte. Jedinou výnimkou je japonský animovaný film Metropolis (2001), ktorý ale s pôvodným príbehom They von Harbou nemá mnoho spoločného.

Nie je možné pridávať komentáre.