„Hmla“ je hororová novela Stephena Kinga z roku 1980. Najnovšie vyšla v roku 2021 v tejto vynikajúcej zbierke poviedok. A keď sme už pri poviedkach, pozrieme sa aj na filmy.
Poviedky:
Mlha
Pozrite sa cez okno – je vonku hmla? Ak nie, nečítajte túto novelu. Ešte nie… až keď uvidíte, ako oblaky hmly olizujú neforemnými jazykmi domy a lesy, ako sa vám pred očami v hmle strácajú ľudia, autá a celý svet. To je pravý moment na čítanie tejto klasiky od Stephena Kinga – keď vidíte a cítite, že v prevaľujúcej sa hmle okolo vás môže byť skryté čokoľvek… Naozaj čokoľvek, napríklad príšery z inej dimenzie. Zadívajte sa hlboko do hmly, nadýchnite sa a začnite čítať. Stephen King vám pripravil príjemné zimomriavky, len musíte byť v tej správnej nálade.
Zde jsou tygři
Takmer surrealistická krátka poviedka, v ktorej si jeden žiačik dôjde na toaletu, len aby zistil, že… Neuveriteľné, s akou ľahkosťou Stephen King vybuduje dramatický a prekvapivý príbeh.
Opice
Prvá skutočne desivá poviedka v tejto zbierke. Detská hračka – mechanická opica s činelmi – prechádza v rodine Shelburnovcov z otca na syna a prináša smrť. Je nejaký spôsob, ako to zastaviť?
I povstal Kain
Od šialenstva k vraždeniu.
Zkratka paní Toddové
Pani Toddová jazdí na svojom mercedese veľmi podivnými skratkami. To si musíte prečítať. Jedna z najlepších poviedok Stephena Kinga.
Jaunt
Jaunt je teleportačný „skok“ z bodu A do bodu B, známy z románu Alfreda Bestera: Hviezdy, môj osud (The Stars My Destination, 1956). Poviedka Jaunt od Stephena Kinga je poctou majstrovskému Besterovmu dielu a zároveň jednou z mála skutočne sci-fi poviedok v tejto knihe.
Kšeft na svatbě
Gangsterský príbeh.
Prám
Najlepšia poviedka z celej zbierky. Skvelý horor ako pripomienka H. P. Lovecrafta a jeho hrôzy zo zla skrývajúceho sa v nepriateľskom vesmíre, ale v modernom kingovskom spracovaní.
Textový procesor bohů
Dnes tak „obyčajná“ vec ako textový procesor inšpirovala v roku 1983 Stephena Kinga k napísaniu skvelej poviedky, v ktorej klávesa DELETE dokáže viac, ako len vymazávať slová na displeji počítača.
Muž, který nepodával pravici
Večerné posedenie gentlemanov v klube preruší príchod muža, ktorý skrýva hrozné tajomstvo. Elegantný, starobylý príbeh pripomína štýl H. G. Wellsa alebo Lovecrafta.
Plážový svět
Sci-fi poviedka. Začína klasickým stroskotaním kozmickej lode v piesočných dunách na neznámej planéte, ale pokračuje úplne nečakane. Takmer ako od Harlana Ellisona. Škoda, že Stephen King nepíše science-fiction častejšie…
Obraz smrtky
Strašidelné zrkadlo je obľúbeným hororovým námetom. Dobrá rada: túto poviedku nečítajte pred zrkadlom.
Nona
Pravá kingovka, plná vášne a násilia, okorenená nadprirodzenom. Príbeh mi pripomenul iný, ktorý sa kedysi skutočne stal. Písal o ňom George Orwell v knihe Uvnitř velryby a jiné eseje – za druhej svetovej vojny sa v Británii stretli mladá Angličanka a americký dezertér, a spoločne začali vraždiť náhodné obete. Kingova poviedka „Nona“ je ďalším z vrcholov tejto zbierky a jednou z hororových poviedok, na ktoré po prečítaní nezabudnete.
Nezmar
Robinson Crusoe v réžii Stephena Kinga. Na opustenom ostrovčeku stroskotá chirurg s dvoma kilami heroínu a ostrým nožom. A nemá čo jesť…
Babička
Tentoraz Stephen King siahol poriadne hlboko. Inšpiroval sa strachom a odporom, ktorý niekedy cítia malé deti voči starým ľuďom. Ale malý George má naozaj dôvod báť sa svojej morbidne obéznej, slepej a senilnej babičky, ktorá – veľká ako slon – hrozivo čaká vo svojej posteli. A čaká. A čaká… Až jedného večera s ňou George zostane v dome úplne sám.
Na záver
V recenzii tejto knihy som si dovolil vynechať pár básní Stephena Kinga a poviedky „Náklaďák strejdy Otta“, „Ranní rozvážky (Mlékař #1)“, „Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2)“, „Balada o pružné kulce“ a „Úžina“, ktoré mi jednoducho nesadli… Ale ktoré sa určite budú páčiť iným čitateľom.
Moje hodnotenie knihy:

Filmy

Hmla (1980)
- The Fog
- réžia: John Carpenter
- USA
Postaršia béčková klasika so skvelou, typicky carpenterovskou atmosférou. Film nemá s novelou Stephena Kinga nič spoločné – len hmlu, ktorú John Carpenter využil naplno. Namiesto kingovských príšer z cudzej dimenzie vsadili scenáristi na temné postavy sto rokov mŕtvych námorníkov ktorí sa s hákmi a nožmi vynárajú z hmly, aby za štebotania hlásateľky miestnej rozhlasovej stanice vykonali krvavú pomstu.

Hmla (2005)
- The Fog
- réžia: Rupert Wainwright
- USA
Moderný remake silne inšpirovaný pôvodným filmom z roku 1980. Nemá žiadnu súvislosť s novelou Stephena Kinga.

Hmla (2007)
- The Mist
- réžia: Frank Darabont
- USA
Konečne niekto natočil Hmlu podľa predlohy Stephena Kinga. Film obsahuje takmer všetko podstatné z novely – od oblúd z neznámej dimenzie skrývajúcich sa v hmle, cez obliehanie supermarketu až po šialený náboženský fanatizmus. Niektoré veci sú pridané úplne zbytočne, napríklad vzťah medzi jedným z vojakov a pokladníčkou Sally. Iné dôležité detaily chýbajú, spomeniem aspoň moment, kedy hlavný hrdina v novele naposledy videl svoju ženu. Záver filmu je odlišný od novely – ale tak vydarený a kingovsky temný, že aj sám Stephen King môže závidieť.
Zdroje:
- Recenzovaná kniha: Mlha. Stephen King. Praha, 2021, Pavel Dobrovský – BETA. Pevná väzba s prebalom, 551 strán aj s doslovom v podobe poznámok Stephena Kinga.
- https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mist_(novella)
- https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_King
- https://stephenking.com/works/movie/mist.html
Kam ďalej?
Prečítajte si online:
© Roman Plencner.
AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.
„Mlha“ od Stephena Kinga je najlepšia kniha, akú som v tomto roku čítal. Teším sa na vaše komentáre.