Nebula 1966

Nebula 1966 | Recenzia

Sci-fi poviedky z udeľovania cien Nebula v roku 1966. Nechýbajú mimozemšťania, vynálezy budúcnosti, ani ľudia hľadajúci únik z nudnej reality. Vrcholom antológie je jedna z najlepších poviedok Philipa K. Dicka, ktorá sa neskôr stala inšpiráciou pre film Total Recall

Nebula 1966

Tajné místo

Richard McKenna, prvé vydanie: 1966.

Uprostred druhej svetovej vojny poslala armáda do oregonskej pustatiny tím geológov, aby našli uránovú žilu. Je pochovaná hlboko v miocénnej vrstve – prakticky nedostupná. Ale zdá sa, že istá mladá žena pozná tajné miesto…

Světlo jiných dnů

Bob Shaw, 1966.

Parádne inteligentné sci-fi s prekvapivým námetom. Pomalé sklo je sklo, cez ktoré prejsť trvá slnečnému svetlu celé mesiace alebo roky, počas ktorých pomalé sklo „nahrá“ okolitú scenériu – napríklad horské jazero aj s faunou – a potom ju dokáže celé roky detailne „prehrávať.“ Aj doma v obývačke.

K čemu pojištění?

Robin S. Scott, 1966.

Z náletu na Ploješť (1943) sa vrátil s rozstrieľaným štvormotorovým bombardérom B-24 Liberator, letiacim na posledný jeden (!) funkčný motor. Technicky nemožné. V troskách toho motora našli záhadnú zelenú skrinku neznámeho pôvodu… Poviedka začala super štartom, pokračovala namáhavo ako preťažený Liberator a napokon sa zrútila do nudného finále.

Mezi pozemskými primitivy

R. A. Lafferty, 1966.

Milióntý den

Frederik Pohl, 1966.

Když jsem byl slečna Dowová

Sonya Dormanová, 1966.

Pozemšťania založili kolóniu na planéte obývanej mimozemskou rasou, ktorej príslušníci dokážu meniť svoju podobu a infiltrovať kolonistov. Vydarená sci-fi poviedka s nepredvídateľným dejom.

Říkejte mu pán

Gordon R. Dickson, 1966.

Princ – následník trónu galaktického cisárstva – navštívil planétu Zem, aby na nej našiel svoj osud.

V Imagikonu

George Henry Smith, 1966.

Rok 22 300. Imagikon je čierna skrinka, ktorá ľuďom umožňuje vytvoriť si vlastný virtuálny svet. Slušné sci-fi na rok 1966 – ale dnes už nepôsobí tak revolučne ako (azda) vtedy.

Zapamatujeme si to za vás se slevou

Philip K. Dick, 1966.

Slávna poviedka, ktorá sa stala voľnou inšpiráciou pre sci-fi film Total Recall (1990). Nesplniteľná túžba letieť na Mars viedla Douglasa Quaila k návšteve agentúry Evoka. Tam mu mali implementovať reálne pôsobiace spomienky, v ktorých bol na Marse ako tajný agent Interplanu na nebezpečnej misii. Netuší však, že…

Člověk svého času

Brian W. Aldiss, 1966.

Expedícia na Mars skončila katastrofou. Jediný preživší astronaut uviazol v časovom poli Marsu, a aj po návrate na Zem je stále mimo pozemského času. Dosť ťažké čítanie.


Moje hodnotenie knihy:

Recenzovaná kniha:

  • Nebula 1966. Plzeň, 1996, Mustang. Zbierka klasických sci-fi poviedok z udeľovania cien Nebula v roku 1966 (Nebula Award).

Ceny Nebula 1966:

  • najlepší SF román: Růže pro Algernon (Daniel Keyes) a Babel-17 (Samuel R. Delany),
  • najlepšia SF novela: Poslední hrad (Jack Vance) = v tejto knihe ju nenájdete, ale vyšla v antológii Hugo Story 1962-1967,
  • najlepšia SF poviedka: Říkejte mu pán (Gordon R. Dickson),
  • najlepšia krátka SF poviedka: Tajné místo (Richard McKenna).

A pre zaujímavosť uvádzam aj predošlý ročník súťaže…

Ceny Nebula 1965:

  • najlepší SF román: Duna (Frank Herbert),
  • najlepšia SF novela: Slintající strom (Brian W. Aldiss = u nás vyšla v zbierkach poviedok Cizí hvězdy a Člověk svého času) a novela Ten, jenž tvoří (Roger Zelazny = u nás vyšla v antológii Poslední obránce Kamelotu),
  • najlepšia SF poviedka: Brány jeho tváře, lampy jeho úst (Roger Zelazny = u nás vyšla okrem iného v antológii sci-fi poviedok Staré dobré kusy)
  • najlepšia krátka SF poviedka: Kaj se, Harlekýne, řekl Tikytak (Harlan Ellison = u nás vyšla napríklad v zbierke Ellisonových ocenených poviedok Vrchol vulkánu)

Ceny Nebula sa prvý raz udeľovali v roku 1965 a udeľujú sa dodnes. Viac info na oficiálnom webe cien Nebula: Nebula Awards.

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „Nebula 1966 | Recenzia“

  1. Najlepšie SF poviedky z tejto antológie: „Světlo jiných dnů“ (Bob Shaw) a slávna „Zapamatujeme si to za vás se slevou“ (Philip K. Dick). Ostatné poviedky sú skôr slabšie.

Nie je možné pridávať komentáre.