Prvý veľký sci-fi román Herberta G. Wellsa – Stroj času – vydaný v roku 1895, navždy zmenil vedeckú fantastiku. A pozrieme sa aj na filmy.
19. storočie bolo storočím objavov a vynálezov. Darwin zverejnil svoju evolučnú teóriu, Pasteur dokázal prítomnosť mikroorganizmov vo vzduchu a popri parných strojoch sa stále viac presadzoval zázrak menom elektrina. Táto búrlivá doba plná prísľubov novej budúcnosti inšpirovala spisovateľa Herberta G. Wellsa k sérii piatich výnimočných SF románov:
- Stroj času (1895)
- Ostrov doktora Moreaua (1896)
- Neviditeľný (1897)
- Vojna svetov (1898)
- Prví ľudia na Mesiaci (1901)
V tejto recenzii sa pozrieme na prvý z nich.
Stroj času
Cestovateľ časom to nemá ľahké.
Najprv musí pochopiť, že v skutočnosti existujú štyri rozmery – výška, šírka, dĺžka a čas. Tak, ako sa pohybujeme troma rozmermi priestoru, pohybujeme sa aj v čase, aj keď obvykle len jedným smerom – vpred. Tento pohyb časom je za určitých okolností možné zastaviť alebo urýchliť, alebo ho dokonca zvrátiť a vydať sa proti prúdu času. Nie je to však jednoduché.
Preto si cestovateľ časom musí postaviť stroj času. Trvá to roky bádania a výsledkom je podivný stroj s mosadznými madlami, osadený slonovinou a priehľadnou kryštalickou látkou. Nad konštrukciou stroja času sa blýska, akoby ani nebola z tohto sveta. Ale to najdôležitejšie sú dve biele páčky. Jedna z nich je štartovacia, tá druhá je brzdiaca – to sa pri cestách časom rozhodne môže zísť.
Keď sa cestovateľ v čase posadí na sedadlo stroja a pohne prvou páčkou, stroj sa so zadunením pohne a stratí sa spolu s cestovateľom v akomsi víre slonoviny a blýskavej mosadze – až napokon úplne zmizne, obklopený tmou a hmlou. Cestovateľ časom má pocit, akoby padal – v skutočnosti už cestuje časom, a sotva stihne vnímať bleskurýchlo sa striedajúce dni a noci. Zároveň sleduje, ako sa mení okolitá krajina, kým stroj uháňa časom úžasnou rýchlosťou.
Dosť! Cestovateľ časom stráca nervy a prudko zatiahne za brzdiacu páku! Stroj času sa okamžite prevráti a cestovateľa vymrští do vzduchu hlavou napred. Keď sa spamätá z omráčenia, s úžasom pozerá okolo seba. Je v budúcnosti! Píše sa rok 802701 a čaká na neho neznámy svet plný dobrodružstiev, tak odlišný od nášho sveta, že ak máte radi science-fiction, to si jednoducho musíte prečítať.
Pretože ľudstvo vo Wellsovom románe prešlo stovkami tisíc rokov vývoja a rozštiepilo sa na dve nové rasy:
- Eloiovia,
- a Morlokovia.
Eloiovia žijú v sídlach na povrchu Zeme. Sú pekní, krehkí a pomenší, boja sa tmy. Živia sa ovocím. Prežívajú svoje životy ako večné deti – venujú sa len radovánkam. Ako krásne živé bábiky, ktoré potrebujú, aby sa o ne niekto staral. Sú úplne bezmocní a majú smrteľnú hrôzu z Morlokov.
Morlokovia živoria v podzemí, v tme – neznášajú svetlo. Sú obludní, pracovití a nebezpeční ako šelmy – živia sa mäsom Eloiov, ktorých v noci lovia. Po západe slnka Morlokovia vychádzajú na povrch, kým Eloiovia sa pred nimi zúfalo skrývajú. Zároveň však Morlokovia pracujú na Eloiov a zabezpečujú im prežitie po materiálnej stránke, aby sa mohli množiť.
Nie je ťažké objaviť v Eloioch potomkov niekdajšej vládnúcej aristokracie, a v Morlokoch temnú budúcnosť svetového proletariátu. Aj vzťahy medzi nimi sú podobné – nezmieriteľne antagonistické, a vo Wellsovom prevedení dotiahnuté až do vražedného extrému.
Moje hodnotenie knihy:

Filmy

Stroj času (1960)
- The Time Machine
- réžia: George Pal
- USA
Kvalitne nakrútený klasický sci-fi film. Kým Wells svojmu hlavnému hrdinovi v románe Stroj času nedal žiadne meno (volal ho len „cestovateľ časom“), vo filme sa volá George. Pravý britský gentleman, elegantne oblečený a túžiaci spoznať budúcnosť ľudstva si postaví stroj času. Na ceste časom najprv navštívi roky 1917 (prvá svetová vojna), 1940 (nemecké nálety na Britániu) a 1966 (atómová vojna). Konečne sa vydáva do roku 802701, kde stretne Eloiov, krásnu Weenu a Morlokov.

Stroj času (2002)
- The Time Machine
- réžia: Simon Wells
- USA
Film začína ako romantický príbeh o láske a strate. Pokračuje cestami časom a pôsobí stále zmätenejšie. Napokon sa hlavný hrdina – vynálezca stroja času, profesor z New Yorku – presunie do slávneho roku 802701. V tej chvíli je to už len rodinný film bez väčších ambícií a prepadá sa do nekoncepčnej zlátaniny.
Zdroje:
- Recenzovaná kniha: Stroj času. H. G. Wells. Voznice, 2021, Leda. Krásna brožovaná kniha, 149 strán, v novom českom preklade. Ale práve pri tom preklade – inak vynikajúcom – sa zastavím. Prekladateľ namiesto v sci-fi bežne zaužívaných výrazov „Morlokovia“ a „Eloiovia“ použil výrazy „Molokovia“ a „Élovia“. To v príbehu nesedí nikomu, kto už dielo Wellsa pozná a očakáva v románe éterických Eloiov a desivých Morlokov. V knihe postrádam názvy, alebo aspoň čísla kapitol – namiesto nich je tam prázdne miesto… čo bol podľa všetkého zámer vydavateľa, súdiac podľa poznámky v závere knihy. Inak bola pre mňa táto kniha dokonalým obsahovým aj vizuálnym zážitkom, za čo nakladateľstvu LEDA ďakujem.
- https://cs.wikipedia.org
- Stroj času si môžete prečítať online v anglickom originále The Time Machine: https://www.gutenberg.org
Kam ďalej?
Prečítajte si online:
© Roman Plencner.
AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.
Nechajte sa niesť Wellsovým Strojom času až do nekonečne vzdialenej budúcnosti, kedy planétu Zem ožaruje len mdlé svetlo vyhasínajúceho Slnka. Teším sa na vaše komentáre.