Xipehuzové

Xipehuzové | Joseph Henry Rosny | Recenzia

Kniha obsahuje poviedky: Xipehuzové (z roku 1887), Jiný svět (1895) a Smrt Země (1910). Poviedky teda majú viac ako 100 rokov – ale je to prekvapivo dobré sci-fi.

Xipehuzové

  • 1887

Dej poviedky sa odohráva na Zemi, asi 2000 rokov pred našim letopočtom. Nomádsky kmeň tiahne k vodnému prameňu. Keď dorazia na miesto, nájdu tam nepochopiteľnú formu cudzieho, anorganického života. Tajomné bytosti geometrických tvarov – nazvané Xipehúzovia – systematicky zabíjajú všetko živé, a používajú pritom aj tepelné lúče, podobne ako neskôr Wellsovi Marťania (Vojna svetov, 1898). Množia sa a prenikajú stále ďalej do okolia. Ubráni sa ľudstvo protivníkovi, ktorý nepochádza z nášho sveta?

Jiný svět

  • 1895

Príbeh chlapca, ktorý je od narodenia iný. Nielen vzhľadom a fyzickými vlastnosťami, ale najmä svojimi schopnosťami vnímania – okrem iného vidí bytosti iného sveta, ktorý sa prekrýva s tým našim. Pre svoje zrýchlené vnímanie okolia a extrémne rýchlu reč sa mu nedarí ani v škole a je považovaný za zaostalého. Úvod poviedky mi pripomína E. A. Poeho, ale príbeh pokračuje skôr v štýle Herberta G. Wellsa, ktorý mimochodom vydal svoj Stroj času práve v roku 1895.

Smrt Země

  • 1910

Hard sci-fi zo vzdialenej budúcnosti. Zvyšky ľudstva zničeného prírodnými katastrofami dožívajú na zdevastovanej Zemi. Všade je mŕtva pustatina, len v pár oázach sa ešte udržal život. Sotva prežívajúce oázy sú v spojení vďaka diaľkovému vysielaniu a klzákovým lietadlám.

Apokalypsu dovršuje nová, podivná forma života založeného na železe – feromagnetickí. Feromagnetickí vysávajú život z ľudí, ktorí sa im dostanú na dosah. Najväčšou hrozbou pre zvyšky ľudstva sú však zemetrasenia, pri ktorých sa môžu aj posledné zásoby vody prepadnúť kamsi do hlbín Zeme.

Silný, dojímavý, výborný príbeh.

Joseph Henri-Rosny

Joseph Henri-Rosny bol spoločný pseudonym autorskej dvojice – dvoch bratov:

  • Joseph-Henri Honoré Boëx (1856-1940),
  • a Séraphin Justin François Boëx (1859–1948).

Aby to nebolo tak jednoduché, po roku 1908, kedy sa ich autorská spolupráca skončila, sa bratia o pseudonym podelili. Starší z nich používal meno Joseph-Henri Rosny ainé, mladší celkom logicky Joseph-Henri Rosny jeune.

Pre nás je zaujímavejší Joseph-Henri Rosny ainé, ktorého celoživotné dielo (napísané samostatne aj v spolupráci) dosiahlo 150 románov, noviel a poviedok. Ale len časť z nich spadá do science-fiction. Napríklad SF romány:

  • La Force mystérieuse (1914),
  • Les Navigateurs de l’infini (1925),
  • Les Astronautes (vydané až v roku 1960).

Jeho asi najznámejším dielom bol román Boj o oheň – drsný príbeh z prehistorického obdobia, podľa ktorého v roku 1981 nakrútil režisér Jean Jacques Annaud slávny rovnomenný film.

Moje hodnotenie knihy:

Recenzovaná kniha a iné zdroje:

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „Xipehuzové | Joseph Henry Rosny | Recenzia“

  1. Autorská dvojica pod pseudonymom Joseph Henri-Rosny nezaslúžene stojí v tieni svojho slávnejšieho súčasníka Herberta G. Wellsa.

Nie je možné pridávať komentáre.