Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša

Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša | Recenzia

Obrnení rytieri na bicykloch, drôtový telegraf na hrade Camelot a sir Lancelot ako burzový špekulant. Za všetko môže dômyselný Yankee – podivným spôsobom prenesený z 19. do 6. storočia, kde sa preslávi pod prezývkou Šéf.

Americký spisovateľ Mark Twain (1835-1910) bol súčasníkom Julesa Verna. Za jeho života sa narodil a svoje najslávnejšie diela napísal Herbert G. Wells. Čo je tak výnimočné na románe Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša, že si vyslúžil recenziu na tomto webe?

Hlavný hrdina (Hank Morgan), prenesený v čase, spustí priemyselnú revolúciu už v 6. storočí a plánuje prebudovať Artušovo kráľovstvo na modernú republiku. A to všetko v príbehu plnom dobrodružstiev a stredovekých ukrutností.

Osedlajte si koňa a vezmite zbroj – ideme na to.

Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša

  • A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court (1889)

Stredovek kráľa Artuša v podaní Marka Twaina nie je romantický. Aspoň nie pre milióny poddaných a otrokov, ktorých čakala v živote len drina, hlad, bičovanie a šibenice. Kráľ a jeho vyberači daní, šľachtici, zemepáni aj cirkev – všetci chceli svoj desiatok, a kým si na vrchole spoločenskej pyramídy užívali blahobyt, tam dolu vládla smrť hladom.

V tomto svete sa nečakane ocitol Hank Morgan z 19. storočia. Vďaka technickým vedomostiam a yankeeovskej podnikavosti sa v Artušovom kráľovstve rýchlo presadil, získal moc a postavenie ministra. Jeho neúprosným protivníkom je starý čarodejník Merlin, ktorý tak prišiel o vplyv na kráľa a nehodlá sa s tým zmieriť.

Prevaha zdravého rozumu nad tmárstvom a moderného intelektu nad mečom a pancierom je jasná na prvý pohľad. Hank Morgan – Šéf – buduje priemysel, vyrába strelné zbrane a vychováva nových ľudí. Popritom vzdoruje nepriateľom a netradičným spôsobom vyhráva niekoľko súbojov o život.

Mark Twain píše s bravúrnosťou skúseného románopiscu. Dojímavé scény sú skutočne srdcervúce, napríklad obesenie mladej matky – osemnásťročnej dievčiny – pretože čosi ukradla, aby mohla nakŕmiť svoje dieťa. Naproti tomu bojové scény zosmiešňujú hromotĺckych rytierov, vždy pripravených vyzvať niekoho na súboj a ísť hľadať obrov či drakov.

Dôjde aj na klasické dielo Artušova smrť od sira Thomasa Maloryho (1405-1471) s legendárnymi príbehmi kráľa Artuša a rytierov okrúhleho stola. Mark Twain uviedol vo svojom románe úryvky z Maloryho diela a obohatil tak atmosféru o trocha monotónne, ale jedinečné stredoveké popisy rytierskych súbojov.

Precízne napísaný Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša nevyhnutne smeruje k veľkému meraniu síl. Boj medzi starým otrokárskym poriadkom a slobodu sľubujúcou vznikajúcou republikou vrcholí vojnovým ťažením 30 000 rytierov proti Šéfovi a jeho 52 chlapcom, vycvičeným v používaní techniky 19. storočia – vrátane guľometov.

Moje hodnotenie knihy:

Zdroje

  • Kniha Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša. Mark Twain. Bratislava 2016, Petit Press. Krásne vytlačené v pevnej väzbe, v klasickom vynikajúcom preklade Miloša Ruppeldta. Vďaka.
  • https://en.wikipedia.org/wiki/A_Connecticut_Yankee
  • Román A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court si môžete v angličtine prečítať online na webe: Gutenberg.org

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša | Recenzia“

  1. Dobrodružný výlet Marka Twaina do žánru alternatívnej histórie a cestovania časom, obohatený o artušovskú fantasy a okorenený štipkou mágie.

Nie je možné pridávať komentáre.